Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Joga - moda czy potrzeba? Poznaj kilka faktów o praktyce na macie
Joga - moda czy potrzeba? Poznaj kilka faktów o praktyce na macie

Joga - moda, czy potrzeba? Poznaj kilka faktów o praktyce na macie!

 

Joga jest indyjskim tradycyjnym wychowawczym i rekreacyjno-leczniczym, zmierzającym do podniesienia stanu psychofizycznego organizmu na możliwie najwyższy poziom. Słowo joga pochodzi od sanskryckiego rdzenia yuj i znaczy: wiązać, łączyć, kierować i skupiać na czymś uwagę, używać i stosować. Joga polega więc na łączeniu, scalaniu ciała, umysłu i duszy, zwłaszcza, iż we współczesnym człowieku panuje dezintegracja tych sfer. Praktyka jogi wymaga zatem poddania dyscyplinie intelektu, emocji i woli oraz oznacza duchową równowagę, pozwalającą odnosić się do wszystkich aspektów życia z równym spokojem.

Joga rozwija człowieka, poprawia jego stan fizyczny, umysłowy, emocjonalny i duchowy. Wszyscy ludzie bez względu na wiek mogą praktykować jogę, stąd określa się ją mianem powszechnej oświaty. Joga opiera się na kombinacji pozycji odnoszących się do siły, gibkości, równowagi i koordynacji systemu umysł – ciało – oddech, co odróżnia ją od wielu systemów gimnastycznych. 

Według jogi klasycznej, mistrzowskie wykonanie asany (pozycji, ustawienia sylwetki jako całości z zaangażowaniem ciała i umysłu) powinno być wygodne, bezwysiłkowe i skupione na idei nieskończoności, pozycja powinna być zrelaksowana i utrzymywana nieruchomo. W związku z tym, że ciało i umysł wzajemnie na siebie oddziałują, uczymy się odprężać nasz umysł poprzez zrelaksowane ciało.

Relaksacja jest kolejnym elementem jogi jako systemu, a polega ona na kontrolowaniu bodźców płynących ze świata zewnętrznego oraz na wyłączaniu mechanizmów utrzymujących naszą psychikę w stałym napięciu. Joga uznaje współzależność ciała i psychiki, stanowiących mechanizm homeostatyczny utrzymujący równowagę czynnościową organizmu.

Joga stawia sobie za cel wskazanie drogi do utrzymania stanu równowagi ciała i psychiki, a w przypadku istnienia czynników zaburzających tę równowagę - do szybkiego jej odzyskania. 

Chcesz poznać więcej szczegółów? Już niedługo kolejny wpis na temat praktyki na macie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl